Şahver Sultan Engelsiz Cami ve müştemilatı

Proje Hakkında

ŞAHVER SULTAN CAMİ VE MÜŞTEMİLATI
Eskişehir Batıkent Mahallesi’nde bulunan cami ve müştemilatı engelliler için tasarlanmış bir yapıdır.1928,94 m² arsa alanı üzerine toplam 661,6 m²’lik cami ve müştemilat inşa edilmiştir.Camide basit bir form olan kare kullanım ile maksimum kullanım alanı sağlanmıştır. Normal saf düzenine göre toplam 190 kişilik, engelli bireylerin saf düzenine göre ise 112 kişilik bir cemaat kapasitesine sahiptir.
Proje engellilere yönelik olarak tasarlanmıştır. Sadece tekerlekli sandalye kullanan engelliler değil, aynı zamanda görme engelli bireyler de tasarıma dahil edilmiştir. Klavuz ve uyarıcı yüzeyler ana bahçe kapısından itibaren başlayıp cami, kütüphane, kuran kursu ve tuvaletlere rahatlıkla ulaşımı sağlayacak şekilde konumlandırılmıştır. Tekerlekli sandalyesiyle camiye gelen engelli bir birey hiçbir yardım almadan ön safta namaz kılacak şekilde bir tasarım oluşturulmuştur. Görme engelliler içinse cami halısı özel kabartmalı olarak yapılmıştır. Böylelikle görme engelli bireyler uyarıcı ve klavuz yüzeyler yardımı ile rahatlıkla ibadetlerini gerçekleştirebileceklerdir.
Cami tasarımında ayrıca kadınlar mahfili de tasarıma dahil edilmiştir. Genellikle camilerde kadınlar mahfili üst katta olup ulaşım açısından yaşlı, hamile, çocuklu ve engelli kadınları sıkıntıya sokmaktadır. Şahver Sultan Camii’nde ise kadınlar rahatlıkla zemin kattan camiye girebilmektedir. Ana harim ve kadınlar mahfilini ayıran bölücü, cam yüzey olarak düşünülmüştür. Kadınlar mahfili tarafından ana harimdeki imam görülebilmektedir.

Proje Ayrıntıları
  • İşveren:
    Eskişehir Müftülüğü
  • Proje Türü
    Sosyal Yapı
  • Proje Tarihi:
    2020